Vánoce

„Budu slavit Vánoce ve svém srdci a snažit se je tam udržet celý rok.“

To jsou slova významného anglického literáta, romanopisce z 19. století Charlese Dickense. Slova vybízející k tomu, abychom se sami zamysleli nad tím, co je opravdovým smyslem těchto svátků.

Je jím snad nakoupit co nejvíce dárků pro své blízké, závodit, kdo sní nejvíc cukroví a bramborového salátu, nebo jsou Vánoce soutěží o nejhezčí výzdobu domácnosti? Domnívám se, že žádná z těchto skutečností nevyjadřuje to pravé kouzlo Vánoc. Možná je to klišé, ale vánoční svátky jsou opravdu daleko více o pocitu sounáležitosti, přijetí, o vztahu mezi blízkými i vzdálenějšími osobami. Toto poselství bychom rádi předali také našim žákům, proto se snažíme o navození té správné vánoční atmosféry.

Již počátek prosince nabízel pro naše studenty možnost vytvořit si něco vlastního, osobitého. Tím byly adventní věnce, kterými žáci mohli potěšit své blízké a přitom strávit zábavné odpoledne se spolužáky a učiteli. Další akcí nejen pro žáky, ale i dospělé, je náš tradiční vánoční jarmark. Paní učitelky opět projevily svůj mistrovský um a nápaditost a vytvořily pro zájemce přehlídku blýskavých ozdob, domácích, chutných výrobků, látkových hraček a mnoho dalšího. Jarmark, který trval od úterý do čtvrtka, byl doplněn o tvořivé dílny, kde si všichni návštěvníci mohli společně vyrobit spoustu ozdob z papíru, perliček či látek.

Tímto vánoční období na naší škole však zdaleka nekončí. Pro naše studenty pořádáme stejně jako v minulých letech zájezd na vánoční trhy do Olomouce. Tam se studenti mohou pokochat krásnými stánky a vyzdobeným náměstím, ale hlavně strávit společný čas i mimo školní prostředí, to vše samozřejmě v milém doprovodu našich pedagogů.

Vánoce přicházejí, škola se oblékla do svátečního kabátu a pocítili to i žáci. Nelenili a začali už teď zdobit své třídy nejrůznějšími nápaditými ozdobami. Jak budou ve finále vypadat, se dozvíme poslední týden před Vánocemi. Už teď se ale velmi těšíme.

Opět se navrátím k citátu, zmíněném v úvodu tohoto článku. Jeho prostřednictvím bych chtěla našim žákům, ale i kolegům a vedení popřát, aby všichni měli svá srdce otevřená, a to nejen v tuto vánoční dobu, ale po celý nový rok. Nechť Vás provází jen štěstí, zdraví a laskavost druhých lidí.

Příjemné prožití vánočních svátků a následně šťastný nový rok 2020 přeje

Mgr. Nikola Hozová

Fotogalerie