Pietní akt

Pietní akt v Muzeu romské kultury dne 7. 3. 2019 byl navštíven také zástupci naší školy. Při výuce jsme si s žáky připomínali 76. výročí prvního hromadného transportu Romů z Brna do koncentračního tábora v Osvětimi. V muzeu k nám promluvil pamětník, byly čteny smutné vzpomínky přeživších, hovořili zástupci velvyslanectví Německa a Polska, se svými projevy vystoupili členové církve, političtí představitelé, p. ombudsmanka a ředitelka muzea. Vyslechli jsme romskou hymnu Gelem, gelem a velmi smutnou píseň Aušvicate hi kher baro o Osvětimi. K pamětní desce, dříve umístěné na shromaždišti pronásledovaných Romů na budově v Masné ulici, bylo s úctou položeno mnoho kytic nejrůznějších organizací. Kromě vážných chvil jsme prožili i chvilky radostné, když jsme se setkali se svými přáteli, známými i bývalými spolupracovníky.

Mgr. Miroslava Svobodová