Nulťáčci na Re:publice

Česká republika se připomíná 100 let od vzniku samostatné Československé republiky, a proto na brněnském výstavišti vznikly v jednotlivých pavilonech programy nejen pro dospělé, ale i pro děti. Protože jsme byli na něj pozváni, a my pozvání přijali, vydali jsme se 4. 6. 2018 do Pisárek, kde jsme byli pořadateli očekáváni.

První zastavení bylo v místním parku, kde jsme se nejdříve osvěžili a najedli z vlastních zásob, neboť jsme očekávali nejen zážitky nabité dopoledne, ale i velké horko.

Když se v 9 hodin otevřely brány BVV, vydali jsme se do jednotlivých pavilonů. Nejdříve jsme si prohlédli pavilon A s fotografiemi cestovatelů Zikmunda a Hanzelky. Osobnosti, které proslavili naši republiku. Zhlédli jsme prostorové expozice s trojrozměrnými exponáty jako náčelnické křeslo nebo rituální totemy. K vidění byly i auta, s kterými oba cestovatelé projeli kus světa. Vyzkoušeli jsme si rovněž různé hlavolamy.

V druhé části pavilonu bylo umístěno malé kino, kde se promítaly černobílé historické filmy, které zachycovaly dobu před sto lety. Bylo na nich zdokumentováno, jak lidé žili tenkrát, co používali za technické předměty, jak pracovali, jak měli vybavenou domácnost apod. Mohli jsme alespoň srovnávat, co máme dnes a co měli tenkrát.

Po prohlídce jsme se přemístili do vyššího patra pavilonu, kde na nás čekali studenti chemické fakulty s programem Divadlo vědy, kteří nám předvedli různé pokusy s běžnými pochutinami, které najdeme doma- soda, mouka, cukr, voda, ocet, olej. Nestačili jsme se divit, co se vše dá vytvořit. Někteří z nás si i pokusy sami vyzkoušeli.

Po desáté hodině jsme se přemístili do pavilonu V, kde je instalována Re:lax zóna. Výstava je věnována různým sportům, které si zde můžete i vyzkoušet. Poslední naše zastavení bylo v pavilonu Morava, kde je vystaveno 100 vybraných českých knih a 100 vybraných dětských knih. Expozice je doplněna vzdělávací zónou, příběhy knih nebo interaktivními zábavnými prvky. Zde nás odchytla i Česká televize, takže se celá naše třída ocitla v natáčení Dobré ráno s ČT.

A pak už hurá na tramvaj, a směr naše škola. Zde nás očekávali už rodiče. Myslíme si, že výstava je velmi poučná, ale i zábavná. A každý si zde najde to své.

Vypracovaly TU 0. ABCV