Brněnské osobnosti

 

Třída 9. AM se v úterý 24. dubna zúčastnila v Knihovně J. Mahena na nám. SNP programu pod názvem Brněnské osobnosti. Paní knihovnice měla jako vždy program pečlivě připravený. Na tabuli byly dvě řady známých jmen osobností (žijících i nežijících), které jsou úzce spjaty s naším městem. Připomněli jsme si jména, podle kterých jsou pojmenovány známé ulice, školy i další významné instituce. Žáci se dozvěděli, kdo byl Jiří Mahen, Josef Merhaut, podle kterého je pojmenovaná naše škola. Nezapomněli jsme na jména spisovatelů a básníků, např. Petra Bezruče, Vítězslava Nezvala, Františka Halase, Bohumila Hrabala, Ondřeje Sekory, Rudolfa Těsnohlídka a řady dalších.

Žáci  znali především současné  herce a sportovce. Jelikož po celou dobu programu byli pozorní, s přehledem zvládli i  testík. Paní knihovnice nás seznámila i se jménem Franty Kocourka, brněnského siláka a zakladatele hantecu. Na úplný závěr jsme se pokusili přeložit do současné češtiny tuto ukázku.

Zvládnete to i vy ?

Vyhópne ráno borec z betle, hodí čučku z vokna a zgómne, že zoncna rumpluje. Sbalí dečmen pod klepeto a šmrncne se štatlem. Pak pila na šmirgl a vaří si to přes Oltec na Rivec lapat bronz.

Zdeňka Rajská, vyuč. Čj