Den Země v Moravském krasu

 

14. dubna 2018 se konal 26. ročník úklidu Moravského krasu. Naše škola se již několik let zúčastňuje tohoto jarního úklidu, který je organizován v rámci celosvětové akce Den Země.

Mezi našimi žáky je o úklid velký zájem. Mnohým vůbec nevadí, že se akce koná v sobotu a že  musíme brzy vstávat. Již v šest hodin ráno jsme měli sraz před budovou školy a odtud jsme se přemístili na vlakové nádraží Brno - Židenice. Prvním cílem  cesty bylo Blansko a podle určených tras rozvezly autobusy jednotlivé skupiny účastníků úklidu na příslušná stanoviště.

Tradičně chodíme po známé trase od jeskyně Balcarka, Suchým žlebem ke Kateřinské jeskyni. Začínáme uklízet hned na parkovišti u Balcarky a potom sbíráme odpadky po obou stranách silnice. Většinou převažují papíry od občerstvení a prázdné láhve od nápojů, které vyhazují lidé po konzumaci přímo z okýnek automobilů. Můžeme potvrdit, že mezi cestujícími už není velký zájem po nápojích z PET lahví, ale jasně převažují plechovky od energetických nápojů. Samozřejmě nechyběly ani skleněné lahve, plastové kelímky od kávy a obaly od sladkostí. Pokud se  děti vzdálily od silnice a zašly na kraj lesa, vždy přinesly větší úlovek - pneumatiky, šatstvo či nějaký hrnec.

Na Skalním mlýně pro všechny účastníky úklidu je vždy přichystané občerstvení. Zde jsme si opekli špekáčky, odpočinuli a využili možnosti projet se vláčkem podél řeky Punkvy a lanovkou se vyvézt nad propast. Další odměnou za úklid byla prohlídka Punkevních jeskyní včetně plavby na lodičkách po říčce  Punkvě. Pro mnohé naše žáky to byl neskutečný zážitek.

Opět byl Den Země v Moravském krasu perfektně zorganizován, vše na sebe navazovalo. Nikde nenastal žádný problém, dokonce i počasí bylo jak na objednávku.

Pochvalu zaslouží všichni naši žáci, kteří pomohli s úklidem a také pracovníci CHKO Moravský kras za skvělou organizaci.

Zdeňka Rajská, Zuzana Hanzelková a Rosťa Maršálek, vyuč.