6. CM putovala vesmírem

Stát se kosmonautem je dětským snem mnoha z nás. Ale pravděpodobnost, že se nám sen splní je docela malá. Díky super moderní technice, která se nachází v brněnském planetáriu, jsme se vydali na průzkum vesmíru na palubě raketoplánu.

Seznámili jsme se s tím, co všechno musí astronaut zvládnout a nacvičit než se vydá do vesmíru. Jak se trénuje stav beztíže , pohyb ve skafandru nebo nepříjemné přetížení. Nejčastějším problémem bývá tzv. kosmická nemoc, která se projevuje nevolností. Jaká nebezpečí číhají na astronauty ve vesmíru? Tak například nebezpečné kosmické záření, palba meteoritů nebo mrazivě nízké či extremně vysoké teploty.

Součástí představení byla prohlídka hvězdné oblohy, ukázka několika jasných hvězd a nápadných souhvězdí.

Výlet do planetária se nám moc líbil a už se těšíme na další návštěvu.

 

Martina Karpíšková, TU