Školní výlet na Vysočinu

V prosinci jsme se se třídami 1. AM, 3. AM a 5. AM vypravili na celodenní výlet na Vysočinu. Nejprve jsme navštívili skanzen na Veselém Kopci, kde jsme si prohlédli dobové roubenky. Ty přinášejí svědectví o bydlení a hospodaření drobných zemědělců od poloviny 19. století do poloviny 20. století. Poté jsme se zasněženou krajinou vydali do památkové rezervace Betlém v Hlinsku. Tam jsme navštívili výstavu „Betlém vánoční“. V roubených domcích jsme si mohli připomenout zvyky, které se vázaly k zimním svátkům. Například, jak vypadalo draní peří – dračky, na jaké dárky se mohly děti těšit v mikulášské nadílce nebo jaké pokrmy nesměly chybět na štědrovečerním stole před 100 lety. Součástí výstavy byly i betlémy lidových tvůrců. Nechyběl mechanický betlém s postavičkami různých řemeslníků, zajímavý betlém pašijový či betlémy zhotovené ze slámy, papíru a těsta. Výlet jsme si moc užili a těšíme se na další.

Lenka Mikulášková, TU 1. AM

Fotogalerie